Další taková ožehavá potravina je med.
Med vyvolává pocení.Tedy před procházkou v zimních měsících med nepožívejte.
Po aktivitě pak k uvolnění a dalším benefitum med je skvělá volba.
Prostě vše má svůj čas a určení.
Moderátor: Tara
salmo1cz. píše:Tara píše:Blíží se zima ...
Nemoc - Zajímavý názor lékaře:
“Západní koncept vitamínů nemá k imunitě žádný vztah." V chladných měsících bychom si měli především chránit oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Základem je vhodná vyvážená strava a dostatek tepla a odpočinku,“ říká MUDr. Jozef Lucký z TCM Clinic, jeden z největších odborníků na tradiční čínskou medicínu.
1. Zaměřte se na povrch těla - nejen na teplé oblečení, ale i péči zevnitř. Tělo je na podzim a v zimě náchylnější k onemocnění, protože jindy expanzivní energie se ukládá k spánku a regeneruje se. Z toho důvodu je třeba dostat energii na povrch a cíleně vytvářet energetické brnění.
2. Vařte zázvor a vězte, že ty opravdové léčivé účinky se nevypaří.Číňané vypozorovali, že vařený zázvor má lepší zdravotní účinky, než ten syrový, navzdory tomu, že tento proces ničí některé vitamíny. Ideální je zázvorová voda ze sedmi plátků. Bez medu a citrónu!
3. Když jste nemocní, na citrón zapomeňte.Kyselost citrónu totiž energii, kterou chceme dostat na povrch, naopak vtahuje dovnitř. Proto po odeznění hlavních příznaků nemoci třeba kašleme. Myslíme si, že na nás vlezlo zase něco jiného, co bychom měli léčit jinak. Podle Číňanů je to ovšem stále tatáž nemoc a my jsme ji nezvládli.
4. Dopřávejte si teplé snídaně. Více než na nadměrný vitamínový doping bychom se v zimě měli zaměřit na vytváření vnitřního tepla.Základem jsou teplé snídaně ve formě vývarů a kaší, během dne pak lehce kořeněná jídla.
5. Nezapomínejte na skořici. Že skořice zahřívá, to je známá věc. Pozor! Skořice zvyšuje tlak !Opravdové imuno-stimulační účinky nemá ovšem kůra, která se běžně prodává, ale pouze větvičky. Ty seženete ve formě léčiva.
6. Čerstvé ovoce a zeleninu jezte v zimě jen výjimečně. Opravdu to s těmi vitamíny není tak horké, jak se říká. Čerstvé ovoce a zelenina ochlazují organizmus a to je přesně to, co v zimě nepotřebujeme. Způsobují totiž, že se naše cévy dostatečně neprokrvují a takto nedávají průchod imunitě, když potřebuje vyrazit do boje.
7. Nepotlačujte pocení.Když se tělo potí, znamená to, že se uzdravuje – vytlačuje energii zanesenou škodlivinami (bakteriemi či viry) na povrch kůže a odtud z organizmu ven. Pokud tento proces potlačíme, aby nám nepřekážel v aktivním životě, koledujeme si o nepříjemné následky v podobě vleklých bronchitid nebo rým.
8. Chraňte si celé tělo, nezapomínejte na ruce.Zatímco v létě do nás podle Číňanů vnikají bakterie a viry přes nos a ústa, v zimě je to kůže. Stačí tedy málo ponožek nebo vycházka v mrazu bez rukavic a máme nevítanou návštěvu.
9. Zchlaďte svou mysl. Čínská medicína upozorňuje, že v chřipkovém období bychom si měli dát pozor na emoční vypětí. To totiž přehřívá náš systém a když do takového terénu vtrhne chlad, exploduje nemoc i při sebemenším impulzu mnohem silněji.
A na závěr - příliš nepracujte. Dovolte si více odpočinku.Na podzim se celá příroda připravuje k spánku a i my bychom měli v aktivitách polevit. Těžko tohle vysvětlíte svému zaměstnavateli, ale pokud to vaše situace aspoň trochu dovolí, odsuňte náročné povinnosti na jaro.
Autor: MUDr. Jozef Lucký
Skoro by to i šlo.
Prakticky to znamená, že ovoce tedy i jižní ovoce ochlazuje a otvírá kožní póry.
Kdežto zelenina uzavírá póry a tedy tělo ohřívá.
Pro naši zeměpisnou polohu králem chladných a zimních měsíců je zelí.Zelí na všechny způsoby.
Dobrou chuť.
Tara. píše:"Mniši, dejme tomu, že přijde člověk s hořící pochodní a řekne, 'Touto hořící pochodní zapálím a spálím řeku Gangu.' Co myslíte, mniši, mohl by ten člověk zapálit a spálit řeku Gangu hořící pochodní?"
"Ne, vskutku ne, nejctihodnější pane."
"A proč ne?“
"Protože, nejctihodnější pane, řeka Ganga je hluboká a nemá míru. Řeku Gangu není možné zapálit a spálit hořící pochodní. Naopak, takový člověk sklidí jen únavu a zklamání."
"Stejně tak, mniši, ostatní mohou při rozhovoru s vámi používat pět způsobů řeči - řeč včasnou nebo nevčasnou, pravdivou nebo nepravdivou, mírnou nebo hrubou, s motivem dobrým nebo zlovolným, s láskyplným srdcem nebo nepřátelstvím. Takto byste se měli, mniši, cvičit, 'Naše mysli nebudou tímto ovlivněny, ani kvůli tomu nevyřkneme zlá slova, ale zůstaneme plni péče a soucitu, s myslí naplněnou láskou, a nepodlehneme nenávisti. Naopak, budeme žít tak, že myšlenky univerzální lásky budeme promítat právě do tohoto člověka a učiníme jej stejně jako celý svět předmětem našich myšlenek univerzální lásky - myšlenek, které narostly do velikosti, vznešenosti a nezměrnosti. Budeme vyzařovat tyto myšlenky, které jsou bez nepřátelství a zlé vůle.' Tímto způsobem byste se, mniši, měli cvičit."
Kakačúpama sútra - Kázání o přirovnání k pile
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků