Sinusitis maxillaris acuta – čelistní dutina bývá v 90 % infikována rinnogenní cestou a jen v 10 % je zánět odontogenního původu. Pacient je malátný, bolí ho hlava, hlenohnisavá až hnisavá sekrece z nosu, objevují se bolesti pod okem, které dosahují maxima zpravidla v odpoledních hodinách a stupňují se při sklonění hlavy k hrudníku nebo při předklonu. Objektivně zjišťujeme poklepovou citlivost nad dutinou, poklepovou citlivost vitálních zubů v příslušném kvadrantu, difusní otok tváře a prosáknutí měkkých tkání ve vestibulu. V nosní dutině je zduřená sliznice, pod střední konchou vytéká hnisavý sekret.
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Bol ... AD_oblastiTenzní bolest hlavy.Postihuje téměř každého člověka v průběhu života.Dědičnost ani hormonální vlivy zde nehrají roli.Jako vyvolávající příčina se uplatňují především psychosociální stresy, spory, deprese, úzkosti ,emoční napětí.Bolest je obvykle oboustranná,často se objevuje odpoledne a ještě častěji v noci.Nemocný má pocit „pásku kolem hlavy“ nebo otoku,hyperestesie skalpu,ztuhlosti šíje .Bolest se uklidní po většině běžných analgetik.U chronických potíží se doporučují relaxační cvičení, autogenní trénink,aplikace tepla.Při užívání analgetik je ale nutno mít na paměti, že na ně vznikne velmi snadno návyk.
http://www.orlvalentova.cz/na-co-se-pta ... ondru.htmlZ nedostatku:
nedostatečnost QI – bolesti jsou přetrvávající, provázeny slabostí, lehkými závratěmi, spontánním pocením, zhoršují se fyzickou námahou, puls je prázdný
nedostatečnost krve – bolesti se zhoršují odpoledne a jsou doprovázeny závratěmi, bušením srdce, bledou pletí, bledými rty, pocitem horka v dlaních a ploskách, puls prázdný a hluboký či prázdný a rychlý
nedostatečnost ledvin – bolesti jsou provázeny pocitem prázdnoty, bolestmi a slabostí v bedrech a kolenou, puls je hluboký a prázdný .
Více zde:
http://masazeeva.webnode.cz/bolest-hlavy-migrena/Tenzní bolest hlavy (TTH)
Tento typ bolesti stejně jako ostatní primární bolesti neohrožuje pacienta na životě, ale je nepříjemným onemocněním, které snižuje kvalitu života. To se pak při chronickém opakování stává obtížným a promítá se do dalších onemocnění. Až 80% populace se během svého života setkalo s tímto typem bolesti v nějaké formě. Bolest je popisovaná jako tlaková, difuzní, oboustranná, nemá charakter bolesti jedné poloviny hlavy. Maximum bolesti hlavy je často v oblasti temene s propagací za oči. Nástup tenzní bolesti je pozvolný, její intenzita je mírná až střední. Délka bolesti se pohybuje v hodinách maximálně dnech, často s nástupem až v druhé polovině dne (odpoledne či večer). Obecně se u bolesti hlavy sice doporučuje klid, ale tělesná námaha stav bolesti většinou nezhorší. Někdy může pohyb bolesti dokonce ulevit. Pacienti často uvádí neurčité pocity, jako je sevření lebky, tlak („asi se mi rozskočí hlava“), citlivost vlasové pokožky.
http://www.pharmanews.cz/2010_01/site/clanek4.html