Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 19. kvě 2014 8:04:48

V józe se uvádí, že to je energie čistého vědomí, koncentrát kosmického, univerzálního vědomí v našem těle. Podle jógové tradice byla tato energie původně soustředěna ve Svádhištánačakře, později klesla do Múladháračakry. Uvádí se, že je ještě pod touto nejspodnější lidskou čakrou, na nejníže položeném místě páteře. Tuto energii má každý člověk. Uvádí se, že koncentrát této energie spí v podobě hada stočeného do 3 a 1/2 spirály, který je zakousnutý do svého ocasu. Energie všelidského vědomí tedy spí, ale určitým způsobem zásobuje člověka, jeho dráhy i centra mimovolně přirozeným způsobem.

Zvedání Hadí Síly
Průchod Hadí Síly prochází postupně všemi čakrami, jež aktivuje, až se dostane do nejvyšší čakry, kde dojde ke vzniku stavu Samádhí -spojení s kosmickým, všelidským vědomím. Aby mohla čakrami projít, musí být integrované, vyčištěné, otevřené, jinak se vrací. Tak se stává,že začíná mnohokrát v životě stoupat, ale dojde-li k čakře, která je uzavřená, zase se vrací. Může se stát, že někomu, nemá-li integrovanou Múladháru, se nezvedne nikdy, jinému zase může neustále "pendlovat" mezi Múladhárou a Svádhištánou. Omylem je představa, že Hadí Síla dokáže čakru otevřít, spálit bloky, prorazit. Kundalíníšakti aktivuje pouze otevřené čakry.
Jsou popisovány různé techniky probouzení této energie, ale jsou nebezpečné. Někteří lidé mají v sobě zakódováno, že jim Hadí Síla může proběhnout spontánně aniž by o tom věděli, nebo se snažili a v tom případě dochází obyčejně k mdlobám a traduje se, že ten člověk se nemá z mdloby probouzet, že vše odejde samo. Průchod jednotlivými čakrami neprobíhá stejně. U každého jedince je jiný a trvá různou dobu.
Při vědomém probouzení Hadí Síly bývá její průběh často signalizován různými nevysvětlitelnými fenomény, jako třeba horkostí, nutkavými pohyby, až motolicí, zvracením, kašlem. Mohou se objevit pocity svědění, až nevysvětlitelné vyrážky, nebo nespoutanost vzniklá získáním obrovského množství energie. Tyto fenomény mohou trvat krátce, nebo několik dní i měsíců. Je to důsledek určité nerovnováhy vznikající tím, že je probouzena energie vědomě, že neprobíhá přirozeným způsobem. V jógové literatuře je popisováno, že s velkým časovým odstupem dva velcí učitelé jógy chtěli žákům ukázat na sobě průběh Hadí síly a oběma se stalo, že jim začla téct krev ze všech otvorů těla.
Kundalíní je energií vědomí a probouzí-li ji člověk nevědomě, nechtěně, přirozenou cestou, prostě tím, že zachovává morální kodex jógy a medituje, čakry se mu samy postupně integrují a Hadí Síla postupuje pomalu vzhůru až do konečné fáze. Je to cesta absolutně bezpečná, bez popsaných průvodních jevů, stabilní a trvalá.
Postup této energie se děje hlavní nádí Sušumnou a nemusí být tedy závislý na vědomé práci s čakrami. Tento vývojový proces může probíhat spontánně dlouhodobě, bez jakékoli jógové činnosti, nebo nechtěně, třeba při necílené meditaci v rádžajóze, při bhaktijóze -při určitém stupni oddanosti, nebo při jiných vyšších jógových cestách. Je to cesta poznání, kdy člověk realizuje sebe samého. Výstup Hadí síly tedy znamená cestu seberealizace.

Nebezpečí uzavřených čaker
Výstup Kundalíní není možno ovlivnit pouhým tělesným cvičením, nebo dechovými technikami, uvažovanými pouze jako dechové techniky tak, jak je u nás mnohdy pojímána hathajóga. Ásánami lze ovlivňovat čakry (a někde jsou popisovány půlhodinové výdrže), ale to je vše. S čakrami i energií lze pracovat způsobem zaujímání ásán a není třeba uvedených dlouhých výdrží, ale podmínkou je zapojení vyšších stupňů osmistupňové jógy.
Kundalíní jako energie vědomí je nezávislá na energii čaker a nemůže je otevírat. Proto se může stát, že v některé čakře, která není průchodná, uvízne a objeví se potíže právě v oblasti, která té které čakře přísluší. Toto je již zdokumentováno jak lékaři internisty a neurology, tak psychiatry, kteří se o problematiku zajímají. Zvlášť vyzdvihuji přínos MUDr. Věry Doležalové a MUDr. J.Pelčíka. Všeobecná odborná rada pro jakékoli potíže vzniklé v souvislosti s prací s čakrami, nebo s Kundalíníšaktí je zvýšená fyzická činnost respektive větší důraz na somatickou část jógy -čili na cvičení. Při práci s čakrami, nebo Hadí Silou se může stát, že se člověk doslova "nabije" velkou energií, kterou ze sebe musí nějakým způsobem dostat. Stává se, že člověk, který na to není připraven, začne tuto energii vydávat nekontrolovatelným, nebo destruktivním způsobem. Tomu lze předejít právě intenzivní činností -fyzickou prací,nebo cvičením.

Samádhi znamená extázi?
Uvedl jsem, že otevření čaker až do Sahasráračakry a probuzení a vyvedení Hadí Síly do této čakry přináší stav Samádhi -stav rozšířeného vědomí. V podstatě se dá říci, že všechna Samádhi dosahovaná jakoukoli technikou -nebo chcete-li cíleně- jsou nižší, nebo neúplná Samádhi. Úplné Samádhi je jen jeden stav, kdy neexistuje ego, neexistuje mysl, neexistuje den ani noc, neexistuje svět ani kosmos, kdy jsme vším a ničím. Tento stav je nesdělitelný. Nižšího Samádhi může dosáhnout každý vnímavý člověk. Samádhi doslova znamená splynutí.
Stačí se zadívat na jakoukoli krásu, růži, orosenou pavučinu, hvězdnou oblohu, krajinu, nebo obraz a splynout s ní. Přestat vnímat sebe i předmět splynutí a jen být součástí té krásy. Těžko mohu vyjmenovat všechny druhy nižšího Samádhi, protože každá jóga má své. Třeba stav vzniklý praktikováním manter spolu s pránajámou nazýváme Džada Samádhi -nevědomé. Nebo Čajtanja Samádhi -vědomé lze dosíci třeba džňánajógou, jógou pozornosti a podobně. Bhaktijóga dosahuje Bháva Samádhi. V podstatě jsou dva typy nižších Samádhi. Dosahované vědomě (Savikalpa-, Sabidža-, nebo Sampradžňáta Samádhi) a dosahované mimovolně (Nirvikalpa-, Nirbídža-, Asampradžňáta). Jsem přesvědčen, že člověk může jen velmi těžko ovlivnit vlastním přičiněním jakého Samádhi dosáhne, je-li to Nirvikalpa, Savikalpa, Nirvičara, nebo Saánanda Samádhi. Je to dáno stářím jeho duše a karmanem. Podle mého názoru by bylo na závadu usilovat o vyvanutí Sansáry a nepřijímat s pokorou úděl opět se vrátit a pomáhat jiným na jejich Cestě.
Ještě jedna úvaha: setkávám se občas s otevíráním čaker odshora. Třeba pani Dr. Hallová při reiki otevírá čakry od hlavy a postupuje jen k Anáhata- nebo Manipúŕačakře . Profesor Dr. Antonov, jehož učení přebrala řada našich léčitelů i jogínů, postupuje také od hlavy dolů. Je to dobrý způsob přijímání kosmické energie třeba pro léčitele, ale adepti již nejsou schopni zároveň přijímat zemskou energii, což může přinášet nevyváženost. Energie vědomí Kundalíníšakti musí při tomto způsobu čekat až adept dojde k Múladháračakře, což nemusí vůbec nastat. Takový člověk -zvláště léčitel se nemůže nikdy stát sanátorem. Setkal jsem se s několika adepty otevírání čaker od Sahasráry. Měli sice zajištěn příjem energie, ale chybělo jim to podstatné, co dělá člověka člověkem, jogína jogínem a duchovního člověka duchovním člověkem, to podle čeho okamžitě poznáte, jak je kdo daleko na duchovní cestě: "chyběla jim tolerance!" Jak začít? Jednoduše. Uvědomme si, že zlobíme-li se na něco, nebo na někoho, je to předmětu naší zloby srdečně jedno a my si škodíme ztrátou energie a uzavřením čaker. Tyto mé úvahy mají sloužit pouze k zamyšlení. Aby člověk věděl.


Namaskára!
Šrí Miracle
Mirek Čapek
Návštěvník
 

Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod rafael » pon 19. kvě 2014 20:25:51

srí brahmam říká že cesta čaker je dobrá ale není konečná.. říká že abychom otvírali a čistili čakry musíme použít mysl a myslí musíme vytáhnout kundalini nahoru nebo vyčistit čakry.. lidé si myslí a myslel jsem si to i já osobně, že tohle může být pravá pomocná cesta.. použitlelná je ale jen do určité míry.. pak ji musíme nechat jít.. brahmam říká že používáním mysli k čištění čaker a stoupání kundalini nemůžeme ego spalovat, nutíme myslí a vnitřní silou kundalini nebo čakry k otevření.. on říká že ideální cesta je když kundalini vystoupá sama bez úsilí.. otvírání čaker a vědomé používání kundalini je úsilí mysli.. když mysl stojí čakry se čistí samy i páteř vlastní silou božského JÁ, a pokud je vše dostatečně harmonizováno, kundalini vystoupá sama nahoru a vrátí energii JÁ zpět do srdce, to je pak realizace..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod papapik » stř 21. kvě 2014 19:43:19

na moje čakry na největší blahodárný vliv rybolov ... (bez urážky)
papapik
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 21. kvě 2014 19:37:36

Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod rafael » stř 21. kvě 2014 21:11:13

papapik píše:na moje čakry na největší blahodárný vliv rybolov ... (bez urážky)


napadá mě že tě rybolov uklidnuje, mysl ti stojí a tím pádem se ti otevírají čakry..říkám to správně?, nebo jak to máš??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 22. zář 2014 0:19:37

Dobrý večer,
omlouvám se že vstupuji do diskuze, ale hledám radu. Můj příběh je asi na delší vyprávění, ale pokusím se ho tady vepsat. Když mi bylo zhruba 11 let, setkal jsem se s hadí silou. Tenkrát jsem samozřejmě vůbec netušil, o co jde a bohužel si již ani přesně nepamatuji jak k tomu došlo. Každopádně jsem se postupem času naučil tento stav navodit zhruba tak, že jsem si sedl do polohy podobné lotosovému květu, a soustředěným dýcháním jsem z oblasti konce páteře (říkával jsem) rozfoukal oheň, který mi postupně stoupal tělem a připadal jsem si jako nádoba, která se plní teplem. Vždy když teplo dosáhlo ramen, cítil jsem jak se mi přelévá až do dlaní. Když jsem dlaně přiložil nad něčí pokožku, cítil to teplo. Takto jsem si nevědomě hrál až do svých zhruba 23 let, kdy jsem se setkal s profesorkou psychologie, která při své přednášce popisovala případy, které mi připoměli to co jsem již mnoho let zažíval. Když jsem se jí začal více ptát, řekla mi že pokud mám tyto zkušenosti, ať toto přestanu ihned praktikovat. Jelikož každý koho znala a praktikoval to co já se zbláznil. Protože jsem v té době měl zájem dostudovat a věnovat se karieře, řekl jsem si že se na to vybodnu. Stejně jsem něměl pocit, že mi to k něčemu je a přestal jsem. Po nějakém roce, mě něco přivedlo na text, který popisoval hadí sílu, čakry, a pod. Řekl jsem si, že zkusím jestli bych to ještě svedl, ale i když jsem to zkoušel od té doby xkrát tak každý pokus byl marný. Bohužel od doby, kdy jsem přestal toto praktikovat se u mne objevili zdravotní komplikace. Rozvinula se u mě ekzematická lupénka, která v té době začala výsevem po celém těle a od té doby mám stále problémy, i když né na celém těle. A přidali se i jiné. Chci poradit, zda mohu znovu hadí sílu nalézt? A jak jí zprávně užívat? Předem děkuji. Petr
Návštěvník
 

Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod nop » pon 22. zář 2014 10:05:17

Návštěvník píše:.... setkal jsem se s hadí silou. .... Takto jsem si nevědomě hrál až do svých zhruba 23 let, kdy jsem se setkal s profesorkou psychologie, která při své přednášce popisovala případy, které mi připoměli to co jsem již mnoho let zažíval.
Když jsem se jí začal více ptát, řekla mi že pokud mám tyto zkušenosti, ať toto přestanu ihned praktikovat. Jelikož každý koho znala a praktikoval to co já se zbláznil....
Chci poradit, zda mohu znovu hadí sílu nalézt? A jak jí zprávně užívat? Předem děkuji. Petr

Tak to může dopadnout, když o esoterických věcech radí někdo, kdo jim sám nevěří a nepraktikuje. Tedy když o věcech duchovna hovoří člověk bez víry. Jako Mircea Eliade.
Všimni si, že v oblasti víry lze studovat dvěma způsoby:
jsou učiliště, kde tě naučí na život faráře podle té - které víry a budeš kněz (v církvi), podmínkou je věřit,
a je obor "srovnávací věda náboženská", tam se víra nežádá, ani většinou nepředpokládá.
A tak i ke kundalíní jsou dva postoje :
1/ praktikujícího (to je vlastně věřícího) a
2/ intelektuální pozorování bez praxe, čili abych tak řekl, postoj "očumujícího",
a to byla ta doktorka.
O nedostatku víry se zmínil Ježíš, když o "učitelích zákona" v Izraeli řekl (v textu Matouš 23, 13):
" Ale běda vám, zákonníci a farizeové pokrytci, že zavíráte království nebeské před lidmi; nebo sami tam nevcházíte, a těm, kteříž by vjíti chtěli, vcházeti nedopouštíte."
Bohužel, to nevěření a nedostatek chápání a citlivosti popsala v jednom případě i Dr. Foučková (snad by ses mohl poradit s ní, po přednášce lidé přicházejí na podium a ptají se).
Léčila psychicky zablokovanou dívenku. Seděl u toho také její otec.
Dívka se odblokovala a nastala úleva provázená očistným pláčem. Tak to bývá a čím větší břemeno se shodí, tím více slz přichází.
Otec se poplašil, domníval se, že usedavý pláč znamená, že se stav zhoršil. Nepochopil co to je katarze. Vzal dceru ke klasickému psychologovi, kde se nepláče a už s dcerou nepřišel. Takže Foučková už více pro ni udělat nemohla.
V tom případě bych řekl, že klasický psycholog sám nevchází do království božího a jiným vejít překáží.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod Alaja. » pon 22. zář 2014 11:05:16

Není psycholog jako psycholog.
S některým psychologem si můžeš i krásně podebatit o věcech pozemským, nebeským i o těch mezi nebem a zemí,
aniž by tě za ty nepozemské věci poslal na léčení či ti o tom udělal záznam do chorobopisu....

:D
Alaja.
 

Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod rafael » pon 22. zář 2014 18:32:00

Návštěvník píše:Dobrý večer,
omlouvám se že vstupuji do diskuze, ale hledám radu. Můj příběh je asi na delší vyprávění, ale pokusím se ho tady vepsat. Když mi bylo zhruba 11 let, setkal jsem se s hadí silou. Tenkrát jsem samozřejmě vůbec netušil, o co jde a bohužel si již ani přesně nepamatuji jak k tomu došlo. Každopádně jsem se postupem času naučil tento stav navodit zhruba tak, že jsem si sedl do polohy podobné lotosovému květu, a soustředěným dýcháním jsem z oblasti konce páteře (říkával jsem) rozfoukal oheň, který mi postupně stoupal tělem a připadal jsem si jako nádoba, která se plní teplem. Vždy když teplo dosáhlo ramen, cítil jsem jak se mi přelévá až do dlaní. Když jsem dlaně přiložil nad něčí pokožku, cítil to teplo. Takto jsem si nevědomě hrál až do svých zhruba 23 let, kdy jsem se setkal s profesorkou psychologie, která při své přednášce popisovala případy, které mi připoměli to co jsem již mnoho let zažíval. Když jsem se jí začal více ptát, řekla mi že pokud mám tyto zkušenosti, ať toto přestanu ihned praktikovat. Jelikož každý koho znala a praktikoval to co já se zbláznil. Protože jsem v té době měl zájem dostudovat a věnovat se karieře, řekl jsem si že se na to vybodnu. Stejně jsem něměl pocit, že mi to k něčemu je a přestal jsem. Po nějakém roce, mě něco přivedlo na text, který popisoval hadí sílu, čakry, a pod. Řekl jsem si, že zkusím jestli bych to ještě svedl, ale i když jsem to zkoušel od té doby xkrát tak každý pokus byl marný. Bohužel od doby, kdy jsem přestal toto praktikovat se u mne objevili zdravotní komplikace. Rozvinula se u mě ekzematická lupénka, která v té době začala výsevem po celém těle a od té doby mám stále problémy, i když né na celém těle. A přidali se i jiné. Chci poradit, zda mohu znovu hadí sílu nalézt? A jak jí zprávně užívat? Předem děkuji. Petr


užívat hadí sílu nelze.. to je proti její podstatě.. důležité je nechat hadí sílu pracovat tak jak ona sama chce.. je to božská energie a nejlepé ji necháš pracovat když se odevzdáš bohu..
ale popořádku..
kundalini lze probouzet různými způsoby většinou vědomě, a to úsilím.. každému to jde různě podle jeho oduchvoní úrovně a podle toho jak má pročištěné čakry a páteř od bloků.. kundalini stoupá nahoru nejlépe když mysl stojí, když je mysl zastavená meditací.. pak její postupy nahoru jsou postupné, většinou bez problémů a odpovídající duchovně člověku.. je potřeba si uvědomit že vlastní myslí, egem, myšlenkami jsme si vytvořili bloky které brání kundalini být trvale nahoře odkud padá do duchovního srdce..díky myšlenkaám nám kundalini spadla do spodní části páteře.. a abychom toho docílili že stoupá nahoru je potřeba ji dát prostor..a tím je stojící mysl, prádzno v mysli, ticho. meditace.. způsobů jak zastavit mysl, jak meditovat je mnoho.. záleží na tobě jaký tobě vyhovuje.. je ale důležité aby kundalini stoupala sama bez úsilí, bez tvého chtění.. ona pak pracuje sama, čistí bloky v páteři, očistuje čakry a otvírá je.. postup je postupný ale výsledek je vždy trvalý..co kundalini jednou pročistí už se nevrací zpět..a získává na síle.. tělo člověka většinou není schopno pojmout její ohromnou sílu a pokud kundalini občas vystřelí sama je to jako když tě někdo strčí do el. zásuvky.. aby si tělo zvyklo na její sílu a bylo ji schopno bez úsilí udržet tu energii je potřeba to praktikovat meditací jak sem psal výše.. pokud tlačíme kundalini více než zmůže ona sama protože sme zablokovaní v čakrách.. může to způsobovat problémy.. častokrát ikdyž kundalini stoupá sama nahoru je potřeba se vnitřně pouze na ni dívat, vnitřní pozorností (bz myšlenek) to ji pak posiluje a dodává jí větší energii.. ona se odměnuje tím, že čistí páteř, upravuje tělo na vyšší vibrace a otvírá čakry.. kundalini obecně do těla přináší vyšší vibrace.. pokud meditujeme připravujeme tělo na vyšší vibrace a tím kundalini chystáme živnou půdu pro její práci.. odměnou jsou nám vyčistěné bloky a hluboké duchovní vnory které tohle vše provázejí.. občas se stává že čistění kundalini provází teplo, všude, horko..ohromná síla uvnitř člověka,někdy ale i trošku bolestivé bloky v místech v páteři....to teplo které cítíš když položíš na člověka ruce je přenost vyšších vibrací na člověka z nižšími.. je to jako když nabitou baterkou dobíjíš mín nabitou baterku.. důležité ale je nepokládat ruce na člověka vědomě, nutit se k tomu..guruové radí že energie má proudit samovolně.. protože pokud té energii kundalini dáš prostor tak ona sama nejlépe pomůže druhému člověku tam kde on to nejvíc potřebuje..třeba když sedíš vedle člověka..nebo když spíš v noci s partnerem, nebo když někoho objemeš..ve všech těchto případech proudí ta energie sama od sebe když je potřeba a uzná za vhodné.. je potřeba si uvědomit že kundalini je boží síla a proto bychom ji měli nechat pracovat samotnou a odevzdat se v meditaci.. pak pracuje kundalini nejlépe a nejefektivněji..

snad jsem to napsal dost nějak srozumitelně.. povídat by sme si o tom mohli dlouho ale písmenka nedokáží popsat a vysvětlit pořádně osobní zkušenost lidí..

kundalini nalezt nejde.. tu máme každý, pokud ji dáš ale prostor meditací, objeví se znova sama a překvapí tě svou silou a vibracemi.. neočekávej ale žádné zážitky, ty se samozřejmě objeví.. očekávání je produktem mysli a ta brzí kundalini v její práci.. znova píšu mysl se musí zastavit, pak dáš kundalini ten největší prostor jaký jen můžeš k její práci..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod rafael » pon 22. zář 2014 19:02:22

vostalpetr píše:
je to jako když nabitou baterkou dobíjíš mín nabitou baterku..


Já baterie nabíjím solární energií...


počky a to ti stát ještě zaplatí za přebytky nějaké korunky do kapsy :)
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

Nový příspěvekod roman » pon 22. zář 2014 19:03:39

užívat hadí sílu nelze.. to je proti její podstatě
    kundalini lze probouzet různými způsoby většinou vědomě, a to úsilím
      Zrovna tak, jako užívat, ovládat a směřovat jí nelze(pouze zůstat otevřený síle jejího působení), zrovna tak ji nelze úsilím cíleně vyvolat. Ačkoliv tomu úsilí může paradoxně předcházet. Musí být vytvořeny určité podmínky dané životním cyklem, karmou. Nelze to uspíšit úsilím, či se tomu vyhnout neusilováním. Dá se ještě dělit(pouze orientačně) na levou kundaliní-kořenová čakra dále podél páteře až k sahasráře, očistný procesy, zjemnování energie, ega či specialní síly-sidhas, nebo tzv. pravou kundaliní- sahasrara přes amrita nadi do duchovního srdce-atmavičara, ničení kořenu ega, rozpuštění egoismu, atd., atd....
        roman
         
        Příspěvky: 265
        Registrován: pon 07. lis 2011 13:56:02

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod nop » pon 22. zář 2014 19:40:49

        rafael píše:
        Návštěvník píše:.... ale hledám radu.... Chci poradit, zda mohu znovu hadí sílu nalézt? A jak jí zprávně užívat? Předem děkuji. Petr


        užívat hadí sílu nelze.. to je proti její podstatě.. důležité je nechat hadí sílu pracovat tak jak ona sama chce....

        V tomto dotazu je případ formulace, proti níž píše Rafael. Jde o slovo "užívat".
        Slova nám mohou pomáhat, mohou objasňovat, spojovat i rozdělovat.
        Vhodně volené slovo pomůže, ale nevhodná slova mohou vést i k válce.
        xxx
        víceekrát se stává, že náš postoj lze vyjádřit i více slovy, nebo jinak.
        Co by se stalo, kdyby se Petr místo slova "jak užívat" ptal: "jak se mám správně chovat?"
        potom by dostal také správnou odpověď: "nech jí co největší prostor",
        ale vyhnul by se přijetí poučení: "užívat hadí sílu nelze".
        Všeobecný závěr: když se někdo něco zeptá, nemusí volit nejvhodnější slova, ale jde o to mu rozumět i přes tu formulaci.
        Uživatelský avatar
        nop
         
        Příspěvky: 1745
        Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
        Bydliště: Praha

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod Návštěvník » pon 22. zář 2014 21:06:32

        :D a chodil po vodě....

        Dnes se trénuje zatím jen běhání po vodě...:
        http://pravdu.cz/zajimave-video/je-mozne-chodit-vode
        Návštěvník
         

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod irulan » úte 30. zář 2014 14:01:14

        rafael píše:....kundalini lze probouzet různými způsoby většinou vědomě, a to úsilím.. každému to jde různě podle jeho oduchvoní úrovně a podle toho jak má pročištěné čakry a páteř od bloků.. kundalini stoupá nahoru nejlépe když mysl stojí, když je mysl zastavená meditací... ...

        musím k tomu říct z mé zkušenosti (jinou nemám), že vědomé úsilí k vyvolání hadí síly nikdy nebylo spouštěčem k takovému hnutí a uvědomění toho. Když se nad tím zamyslím, jestli něco předcházelo, tak asi velké silné zaujetí něčím, obrovské soustředění a "ponoření" se do něj. Vůbec to nesouviselo s tím, jestli vůbec něco vím o hadí síle. Ale je to jen zkušenost z mého pohledu a vím, že se lecos píše o vědomém vyvolávání tohoto fenoménu, leč když chci něco vůlí vyvolat - naopak, jako bych to spíše zazdila :what:
        "Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
        Uživatelský avatar
        irulan
         
        Příspěvky: 851
        Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod iru » čtv 02. říj 2014 11:04:31

        ještě si myslím, že pohyby kundalini, životní energie, jsou tu pořád, jen si je buď uvědomujeme nebo ne. Joga je asi povětšinou brána ne jako metoda k poznávání sebe (což si myslím, že je její původní význam), ale jako metoda ke "zlepšování" sebe. Což je asi dost zavádějící a ego posilující, zvláště s přihlédnutím k motivacím "proč se chci zlepšovat". I to však je nejspíše naprosto přirozené. Opakované a gradované vzlety a pády jsou velkým impulsem k poznávání sama sebe.
        iru
         

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod nop » čtv 09. říj 2014 6:48:39

        Četl jsem příběh ženy, která ve válce ztratila manžela i syna. Její slova byla: Kde byl Bůh, když umíral manžel a syn?
        Zapomíná na možnost, že by jí přežili. Pak by se oni mohli ptát: kde byl Bůh, když nám umírala manželka a maminka?

        A války vznikají z určitých příčin. Třeba o Sársko a Lotrinsko za Bismarka, protože tam jsou zásoby rud a uhlí. To dělají lidé. Bez té války by oblast zůstala Francii. A když se sejdou lidé z obou táborů, mohou říci: Kdyby to bylo na Boží vůli, ten by takovou věc nedopustil.
        Jenže to zůstalo na lidech. Každý ale chce, aby nám Bůh dělal opatrovnickou chůvu a aby zabraňoval to, aby se lidí nebili vzájemně.

        Ovšem, kdyby němečtí podnikatelé i Bismark byli zbožní, plnili by přikázání desatera: „nepožádáš statku bližního svého, ani dobytku jeho, ani čeledína nebo služky jeho“. Byl by pokoj.
        Skutečnou vůlí Boží je mír a rozvoj duše jak je řečené v poselství pro pastýře v Betlémě: „pokoj lidem na zemi, dobrá vůle“.
        Uživatelský avatar
        nop
         
        Příspěvky: 1745
        Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
        Bydliště: Praha

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod Návštěvník » pát 10. říj 2014 9:30:52

        Člověk si zjevně nedokáže představit, že by něco mohlo fungovat bez vůle, natož bez stvořitele. Lidská mysl je od počátků plná vůle a často i plná stvořitele,
        takže jakpak by přece tento vysněný stvořitel mohl tvořit bez vůle .. ? :D A jakpak bychom my, kteří kolem toho produkujeme tolik individuálních pocitů a
        myšlenek, mohli dojít míru? :D :D :D
        Návštěvník
         

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod nop » pát 10. říj 2014 10:11:36

        Návštěvník píše:Člověk si zjevně nedokáže představit, že by něco mohlo fungovat bez vůle, natož bez stvořitele. Lidská mysl je od počátků plná vůle a často i plná stvořitele,
        takže jakpak by přece tento vysněný stvořitel mohl tvořit bez vůle .. ? :D A jakpak bychom my, kteří kolem toho produkujeme tolik individuálních pocitů a
        myšlenek, mohli dojít míru? :D :D :D

        Mohli bychom, začne se s tím, že se někomu věnujeme, končí v lásce, která přináší mír do duše.

        Kromě lásky k jednomu člověkovi jsou další cíle, jako ke všem najednou a k Bohu.

        Kršna říká Ardžunovi: "zanechej všech náboženských činností a uctívej mne".
        JK říká: "přichází hodina, ba ano, už je tu, kdy praví ctitelé mého Otce jej nebudou ctít v chrámech lidskýma rukama udělaných, ale v duchu a v pravdě".
        JK říká: "kdo plní má přikázání, k tomu s Otcem přijdeme a příbytek si u něho učiníme".
        Uživatelský avatar
        nop
         
        Příspěvky: 1745
        Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
        Bydliště: Praha

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod Návštěvník » pát 10. říj 2014 10:59:59

        Návštěvník píše:Člověk si zjevně nedokáže představit, že by něco mohlo fungovat bez vůle, natož bez stvořitele. Lidská mysl je od počátků plná vůle a často i plná stvořitele,
        takže jakpak by přece tento vysněný stvořitel mohl tvořit bez vůle .. ? :D A jakpak bychom my, kteří kolem toho produkujeme tolik individuálních pocitů a
        myšlenek, mohli dojít míru? :D :D :D



        nop píše:Mohli bychom, začne se s tím, že se někomu věnujeme, končí v lásce, která přináší mír do duše.


        To jistě jo, a to tak spontánně, že sebemenší výkyv k nějaké pomyslné vůli a dalším pojmům už to tlačí mimo (mír)...

        nop píše:Kromě lásky k jednomu člověkovi jsou další cíle, jako ke všem najednou a k Bohu.


        Neříkám že u všech, ale u většiny je to láska k představě...

        nop píše:Kršna říká Ardžunovi: "zanechej všech náboženských činností a uctívej mne".


        Což neznamená nic jiného než: "vzdej se všech svých osobních pocitů a představ o pravdě a spočiň na tom, co zbude"

        nop píše:JK říká: "přichází hodina, ba ano, už je tu, kdy praví ctitelé mého Otce jej nebudou ctít v chrámech lidskýma rukama udělaných, ale v duchu a v pravdě".

        Což znamená (Ježíš byl v tomhle velmi neústupný) - žádné zamilované individuální myšlenky: "Nelze sloužit dvěma pánům", "Co je císařovo, císaři"...

        nop píše:JK říká: "kdo plní má přikázání, k tomu s Otcem přijdeme a příbytek si u něho učiníme".


        K tomu není co dodat.
        Návštěvník
         

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod nop » pát 10. říj 2014 17:15:08

        Návštěvník píše:
        Návštěvník píše:Člověk si zjevně nedokáže představit, že by něco mohlo fungovat bez vůle, natož bez stvořitele. Lidská mysl je od počátků plná vůle a často i plná stvořitele,
        takže jakpak by přece tento vysněný stvořitel mohl tvořit bez vůle .. ? :D A jakpak bychom my, kteří kolem toho produkujeme tolik individuálních pocitů a myšlenek, mohli dojít míru? :D :D :D

        .....
        Což znamená (Ježíš byl v tomhle velmi neústupný) - žádné zamilované individuální myšlenky: "Nelze sloužit dvěma pánům", "Co je císařovo, císaři"...

        V případě odpovědi „co je císařovo, dejte císaři…“ jde o situaci, kdy se střetávají slova a důvody.

        1/ v Palestině platily dvě oběžné měny: židovská, ve které se platila také daň do chrámu,
        a římská („císařský peníz“), která byla hodnotnější (jako v Rusku dolar), platilo se s nimi ve styku s Římany, ale nesměla se vnést do chrámu. Proto v nádvoří měli své stolečky penězoměnci („celníci“), kteří brali často do rukou ty nenáviděné ale potřebné římské peníze a kterými horliví židé pohrdali, nejraději by římskou měnu vůbec vymýtili a nejraději by se zbavili Římanů vojensky i po finanční stránce.

        2/ učení Ježíše nevyhovovalo všem a také jeho kritika nešvarů mu budila odpůrce. Proto se někteří usilovali proti němu, chtěli ho zahubit kamenováním a také mu dávali záludné otázky, aby ho mohli obžalovat u světské moci.

        3/ jedna z těch otázek se týkala placení daní.
        Matouš 22, 15 Tehdy odešedše farizeové, radili se, jak by polapili jej v řeči.
        16 I poslali k němu učedníky své s Herodiány, řkouce: Mistře, víme, že pravdomluvný jsi, a cestě Boží v pravdě učíš, a nedbáš na žádného; nebo nepatříš na osobu lidskou.
        17 Protož pověz nám, co se tobě zdá: Sluší-li daň dáti císaři, čili ne?
        18 Znaje pak Ježíš odpor jejich, řekl: Co mne pokoušíte, pokrytci?
        19 Ukažte mi peníz daně. A oni podali mu peníze.
        20 I řekl jim: Čí jest tento obraz a nápis?
        21 Řekli mu: Císařův. Tedy dí jim: Dávejte tedy, co jest císařova, císaři, a co Božího, Bohu.
        22 [To] uslyšavše, divili se, a opustivše jej, odešli.

        4/ Ježíš se vyhnul. Kdyby řekl „nedávejte daň“, vypadal by jako věrný žid, ale mohli by ho obžalovat, kdyby řekl „dávejte daň“, pomluvili by jej před národem.
        Mince měla na jedné straně vyražený portrét císaře, takže peníz patřil císaři.
        Na druhé straně měl boha Jupitera, kterého židé neuznávali za boha.
        Slova „co je božího bohu“ nemohli v tom případě přijmout, protož tomuto bohu by nic nedali.
        A tak odpověď se zdála neuskutečnitelná, tomuto bohu se daně neplatí, ale je to nutné.
        Je o případ odpovědi, které nelze nic vytknout a současně odráží oba druhy číhajícího obvinění.

        5/ v průběhu staletí vzniklo i chápání: „vyhněte se konfliktům“ a oportunismu „vyjít se všemi stranami“, nebo „mysli si co chceš, ale přežij“. Lidé si totiž snadno vymyslí i význam, který není původní. To když lpí na slovech.

        6/ V 16. století vznikla dokonce teorie dvou říší: křesťan je občanem říše Boží, kde poslouchá Boha, Knihu a Církev,
        A současně žije ve světě, kde vrchností jsou lidé, a ty má také poslouchat. V obou říších žije současně a má v nich žít bez konfliktu, plně své povinnosti k oběma říším.
        V obzvláště sporných hrozících případech se pak hodí rozlišovací hledisko: „sluší se více poslouchati Boha než lidí“. Na to doplatil i Jan Hus a další lidé.
        Ale všeobecně na spor „dvou říší“ výborně pasují slova „co je Božího, dejte Bohu, a co je císařovo dejte císaři“, (v řádku 21), i když původní význam Ježíšův se dá vyjádřit moderněji: „vytřel jsem vám zrak, kolouškové, z toho se nevymotáte, jděte do háje“.
        Uživatelský avatar
        nop
         
        Příspěvky: 1745
        Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
        Bydliště: Praha

        Re: Kundalíníšaktí -Hadí Síla a Samádhí

        Nový příspěvekod rafael » ned 07. pro 2014 21:00:33

        rosada píše:
        Pavla píše:nechat ji volný průběh by taky mohlo dopadnout tak, že vůle Boha by byla jiná, než vůle člověka (jak už to tak často bývá) a výsledek by člověka zrovna moc nepotěšil...

        Třeba by potěšil Boha :-)


        volný průběh té energie je stav bez ega mysli.. každý byt sebemenší myšlenka brání stoupání kindalini a udržení se nahoře trvale..člověk musí nechat jít ego mysl a to se musí spálit.. buď vůle tvá je dokonalé vyjádření v křestanství.. jinde se tomu říká odevzdání třeba v hinduismu.. pokud zmizí pocit já něco činím samotné JÁ vrátí zpět do rovnováhy čakry a i kundalini tam kam patří.. mylně se ale domníváme že stačí pouze měsíc ticha a už máme hotovo.. bohužel to takto není.. celé tělo msí zrezonovat s nejvyšší energií a až potom kundalini sama od sebe vystoupá nahoru a pokud bude mysl ego a tělo čisté zůstane tam navždy..
        Uživatelský avatar
        rafael
         
        Příspěvky: 562
        Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

        Další

        Zpět na Co mě napadá

        Kdo je online

        Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků